Innowacyjny projekt "Ogarnij inżynierię"

Od połowy listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły biorą udział w realizacji bezpłatnego, modułowego programu dla szkół podstawowych  "Ogarnij inżynierię" dzięki Fundacji Katalyst. Fundacja ta bezpłatnie użycza drukarkę 3D na czas trwania modułu oraz przekazuje szkole materiały dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia zajęć inżynieryjnych.

W projekcie tym biorą w I semestrze uczniowie klasy 4. Podczas lekcji przyrody, informatyki, techniki, plastyki i matematyki wzbogacają swoją wiedzę na temat różnych rodzajów energii, sposobów jej pozyskiwania oraz konstruują swoje modele turbin wiatrowych. W ramach modułu dzieci uczą się rozwiązywać problemy metodą naukową – określają problemy, poszukują rozwiązań, planują działania, realizują swój projekt, by następnie go przetestować i udoskonalić.

Na zajęciach dzieci uczą się kreatywnego rozwiązywania problemów, współpracy i pracy zespołowej – umiejętności niezbędnych, by odnieść sukces w dorosłym życiu. Uczniowie stają się odkrywcami i konstruktorami. Poznają praktyczne zastosowanie pojęć i koncepcji naukowych. Taka metoda pracy sprawia, że uczniowie dużo bardziej angażują się w lekcje i są zmotywowani do uczenia się przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
Pierwszy moduł dla klasy IV – „Tajemnice zielonych dachów” porusza aspekty związane ze składnikami pogody, uczy korzystania z narzędzi pomiarowych oraz pokazuje inżynieryjne rozwiązania dotyczące budowy ekologicznych osiedli.

Na lekcjach przyrody podczas poznawania różnych aspektów  pogody, uczniowie tworzą własne termometry i skale pomiarowe. Konstruują urządzenia do pomiaru wilgotności, a także wiatromierze i wiatrowskazy, służące do rejestrowania prędkości i kierunku wiatru.

Na lekcjach techniki i plastyki uczniowie dowiedzieli  się już, czym są zielone dachy, jaki mają wpływ na klimat i środowisko. Niebawem będą tworzyć budynki z tradycyjnymi
i zielonymi dachami, by porównać  ich właściwości. Na zajęciach komputerowych poznają budowę i technologię druku 3D, następnie będą projektować i drukować modele 3D.

Więcej zdjęć w zakładce Galeria.

Tematyka naszych zajęć:

1. Kto może być inżynierem?
  2. Do czego są nam potrzebne rośliny?
  3. Jak zbudować dom z zielonym dachem?
  4. Projektowanie 3D
  5.  Jaką dziś mamy pogodę?
  6. Od ciała stałego do gazu – wpływ temperatury na substancje
  7. Skąd wiemy, czy jest ciepło czy zimno?
  8.  Jak działa drukarka 3D?
  9. Odkrywamy ciśnienie powietrza
  10. Co wisi w powietrzu?
  11. Skąd wieje wiatr? Czy wiatr jest silny, czy szybki?
  12. Co kogut robi na dachu?
  13. Moje pomysły w trójwymiarze
  14. i 15. Miasto przyszłości.

16. i 17. Jak rośliny pomagają nam oszczędzać energię

18. Najlepsze dachy pod słońcem