Lekcje - warsztaty w księgarni oraz drukarni.

Warsztaty w księgarni oraz drukarni
                                - realizacja programu innowacji czytelniczej "Z książką przez życie"

W ramach wdrażanej innowacji czytelniczej "Z książką przez życie - czytanie jako motywacja do rozwoju uzdolnień" uczniowie klas trzecich mieli możliwość poznać funkcjonowanie księgarni i drukarni "od środka". Celem przeprowadzonych zajęć było również poznanie książkowych nowości wydawniczych dla dzieci oraz dostępnego księgozbioru. Właściciele księgarni przygotowali dla uczniów szereg zagadek i ciekawostek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się poznawanie różnorodnych przypraw po zapachu czy próbowanie naparu z pokrzywy i tym samym książki z zakresu naturalnych metod leczenia i dbania o zdrowie za pomocą ziół. Uczniowie mieli także okazję poznania codziennej pracy księgarza metkując wybrane egzemplarze książek. Poznali także te najgrubsze, najciekawsze oraz najbardziej lubiane przez właścicieli. Każdy uczeń otrzymał kolorową zakładkę do książki.
Wizyta w drukarni natomiast cieszyła się dużym zainteresowaniem chłopców, którzy świetnie odnajdywali się wśród wielkich maszyn drukarskich i zainteresowaniem śledzili ich pracę. Zwrócili szczególną uwagę na gilotynę przycinającą papier w wyznaczonym zakresie. Uczniowie dowiedzieli się jakie są sposoby nakładania farby na papier i powstawanie ogromnych wielkoformatowych nakładów. Poznali metodę sitodruku i zakres prac wykonywanych przez ludzi w procesie drukowania. Na zakończenie dzieci otrzymały na pamiątkę kartki okolicznościowe i plany lekcji wydrukowane w drukarni.
Lekcje w formie warsztatów były dla uczniów ciekawym i nowym doświadczeniem, tak wypowiedzieli się sami  wypełniając anonimowe ankiety atrakcyjności zajęć.

Aneta Paliczuk
                                                                                                                     Małgorzata Białkowska